
ALE KOSMOS Sprawozdanie z obchodów Tygodnia Nauki w naszej szkole 09–12 czerwca 2026 r
W dniach 9–12 czerwca 2026 r. w naszej szkole odbył się Tydzień Nauki, podczas którego uczniowie uczestniczyli w różnorodnych działaniach edukacyjnych realizowanych zgodnie z założeniami edukacji STEAM, łączącej nauki ścisłe, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę.
We wtorek uczniowie klas ósmych realizowali projekt „Klucz do Kosmosu”, będący elementem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla misji IGNIS, przygotowanego przez Polską Agencję Kosmiczną. Korzystając z materiałów otrzymanych od Polskiej Agencji Kosmicznej, uczniowie budowali modele satelitów, rozwijając wiedzę z zakresu technologii kosmicznych oraz umiejętności konstrukcyjne.
W środę uczniowie klas szóstych i siódmych tworzyli modele Układu Słonecznego, wykorzystując różnorodne techniki plastyczne i konstrukcyjne. Prace wymagały zarówno kreatywności, jak i zastosowania wiedzy astronomicznej.
W czwartek odbył się quiz wiedzy o kosmosie dla uczniów klas IV–VIII. Tego dnia uczniowie klas IV i V poznawali również życie organizmów na podstawie filmu przyrodniczego „Mikrokosmos” oraz prowadzili obserwacje mikroskopowe, odkrywając fascynujący świat niewidoczny gołym okiem.
Piątek był dniem podsumowania projektu. Uczniowie prezentowali efekty swojej pracy, dzielili się zdobytymi doświadczeniami i refleksjami dotyczącymi przeprowadzonych działań.
Tydzień Nauki był doskonałą okazją do rozwijania kreatywności, logicznego myślenia oraz umiejętności praktycznych poprzez eksperymentowanie, obserwację i pracę projektową. Wszystkie działania spotkały się z dużym zaangażowaniem uczniów i przyczyniły się do popularyzacji nauki w atrakcyjnej i inspirującej formie.
Organizatorzy:
Monika Czaja i Marzena Łyp








