Malowanie na mleku, czyli „Luźne lekcje z naukowcami”
Siema! Tu świetlica!
Wpłynęliśmy na przestwór weny🌊, więc czas na przedstawienie styczniowego naukowca. Albert Einstein był jak superbohater nauki🦸🏻♂️! Spędzał czas badając kosmiczne zagadki i odkrywając tajemnice wszechświata🌌. Jego największym osiągnięciem było stworzenie teorii względności↔️, która pomogła ludzkości zrozumieć, jak działa czas⌛ i przestrzeń☄️. Dzięki niemu dzieci (i dorośli też) mogą teraz marzyć o podróżach w czasie📆 i wierzyć, że nic nie jest niemożliwe💪🏻!
Styczniowym doświadczeniem było malowanie na mleku🥛. Malowanie barwnikami poszło całkiem dobrze, ale część z cukierkami🍬… Najpierw wyszła nam jakaś szara mleczno-cukierkowa zupa🍲. Była smaczna, ale nie do końca o to chodziło😢. Niemniej nie poddaliśmy się! Myślicie, że Einsteinowi wszystko od razu się udawało🧐? Na pewno nie! Spróbowaliśmy wykonać doświadczenie po raz wtóry i udało się – na talerzach pojawiła się tęcza🌈! O to chodziło!
Lekcja na dziś? Nie wolno się poddawać💪🏼!
Pozdrówki!
Świetliczęta
Deszczowa chmurka, czyli „Luźne lekcje z naukowcami”
Wiecie, kto miał urodziny 19 lutego🎂? Tak, pewnie wiele osób, ale dla nas istotny jest Mikołaj Kopernik. Skoro jego święto już za nami, to czas przypomnieć grudniową odsłonę projektu „Luźne lekcje z naukowcami”🔬. Facet był wybitny! Zajmował się astrologią🔮 i astronomią🌌, matematyką📏, ekonomią💰, strategią wojskową🪖, kartografią🗺️, filologią👅, fizyką👩🏻🔬, filozofią🧐, prawem⚖️, dyplomacją👋🏻, medycyną🩺… Uff! Sporo tego! Kopernik to inspiracja dla każdego młodego naukowca.
On zajmował się kosmosem☄️, my jeszcze (!) nie jesteśmy na to gotowi. Tym razem zajęliśmy się czymś niżej. Grudniowym doświadczeniem była deszczowa chmurka🌧️. Połączenie barwników i pianki do golenia w słoiku dało nam niesamowity efekt meteorologiczny☔!
Niedługo pochwalimy się styczniowym doświadczeniem!
Swoją drogą… Wiecie, że 19 lutego świętuje się także Dzień Nauki Polskiej🧪🇵🇱?
Pozdro!
Świetliczęta 🕵🏻♀️
Świetliczaki uczą się programowania!
Hej!
Skoro wszyscy, to i my – świetliczaki uczą się programowania. Będzie się działo!
Mieliśmy ostatnio fajowe zajęcia w pracowni komputerowej👨🏻💻, w której to skorzystaliśmy z zasobów #LaboratoriaPrzyszłości. Jak możecie się domyślić, było ciekawie i kreatywnie! Czego się nauczyliśmy? Poznaliśmy podstawy programowania w aplikacji Spiker Education, zasady pracy oświetlenia, działania czujnika kolorów oraz uruchamiania silników👷🏻♀️.
Każdy wie, że świetliczaki uwielbiają klocki LEGO® fjjr – ażdy dzień w świetlicy to przecież nowe konstrukcje na dywanie🏗️! Połączenie naszych ulubionych klocków z programowaniem to jeszcze fajniejsza zabawa!
Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia🤤.
Pozdro!
Świetliczęta😜
„Wiem, co jem” – zdrowe odżywianie
Hej!
To znowu my – świetliczaki. Tak, tak. Jakoś często się tutaj pojawiamy, no ale tyle się u nas fajności dzieje, że trzeba się chwalić (ale nie przechwalać, pamiętajcie!)🎆. Także – sorry not sorry💁🏻.
Każdy świetliczak wie, że zdrowe odżywianie to podstawa🍍. Czasem jednak należy o tym przypominać, dlatego też w naszej świetlicy zrealizowaliśmy cykl zajęć „Wiem, co jem”😎.
Zaczniemy relację od spotkań eksperckich. Odwiedziły nas dwie wyjątkowe gościnie – pani Mirella Brylińska👩🏼⚕️, pielęgniarka szkolna oraz pani Danuta Narwojsz, dietetyczka👩🏼⚕️. Rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu, roli różnych składników odżywczych, znaczeniu regularnych posiłków oraz promowaniu świadomych wyborów żywieniowych. W międzyczasie wykonywaliśmy też papierowe talerze zdrowia🍽️ i kolorowaliśmy kolorowanki🖼️ (wiadomo), dzięki którym utrwaliliśmy informacje o żywieniu.
Całą zdobytą wiedzę finalnie zastosowaliśmy w praktyce – zrobiliśmy pyszne, zdrowe kanapki🥪!
Uwielbiamy takie zajęcia👑!
Hejka!
Świetlica znowu 😎. Przychodzimy z październikowym zadaniem bloga Kreatywne Prace Plastyczne👨🏽🎨. Tym razem tworzyliśmy jesienne bukiety na… gazie. Spokojnie, nie było wybuchów💥 czy też innych gazowych przygód💨, gdyż o gazę opatrunkową chodzi🧻, a nie o lotne pierwiastki👨🏻🔬.
Początkowo baliśmy się, że to może się nie udać – przecież gaza jest taka delikatna… Ale wyszło fantastycznie! Jeszcze jak! „Gazowe” jesienne bukiety💐 okazały się małymi dziełami sztuki!
Czas na zadanie listopadowe🍂!
Pozdro 🫡
#kreatywnepraceplastyczne
Świelicowe wspomnienia cz. 1 – Wycieczka!
W piątek 16 czerwca wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Wycieczka tradycyjnie już była formą nagrody za wzorowe zachowanie uczniów w świetlicy oraz aktywny udział w zajęciach.
Podczas wycieczki mieliśmy okazję podziwiać piękne rośliny, zaobserwowaliśmy suchą rzekę, biegaliśmy w labiryncie pnączy oraz zorganizowaliśmy mini-sesję zdjęciową na platformie widokowej. Gdy już zwiedziliśmy cały ogród, nadszedł czas na wspaniałą zabawę na placu zabaw oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek. Ostatnim punktem programu były bardzo interesujące warsztaty przyrodnicze prowadzone w dwóch grupach: „Wróżka Ziołuszka” oraz „Pomocni mieszkańcy ogrodu”.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę… Obiecujemy, że będziemy bardzo grzeczni!
Pozdrówki!
Świetliczaki 🙂
Dokończ obrazek!
Siema!
Cykl „Kreatywne dzieci” dobiegł końca. Przedstawiamy Wam więc efekty ostatniego zadania. Panie świetliczanki przygotowały kartki z przyklejonymi wycinkami ze starych książek lub czasopism, do nas z kolei należało zapełnienie białej powierzchni. Galerię naszych prac możecie zobaczyć na półpiętrze, tym przy świetlicy.
Pamiętajcie – ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!
Pozdrawiamy!
Kreatywne świetliczaki 🙂
Jak usidlić wiosnę – poradnik
Hej!
„Kreatywnych dzieci” ciąg dalszy! Tegoroczna wiosna jest bardzo niezdecydowana i nie wie, czy podarować wszystkim słońce, czy nadal malować kroplą deszczu. Postanowiliśmy ją przechytrzyć i zamknąć w słoiku! Wystarczyły kamyczki, żwirek, wielobarwny piasek, muszelki, kwiatki, klamerki, mech chrobotek… O dodaniu naszej kreatywności nie wspominamy, bo to przecież logiczne! Chociaż chyba właśnie wspomnieliśmy… Nieważne! Ważne, że świetnie się bawiliśmy!
Pozdrówki!
Świetliczaki 🙂
Masa solna = masa radości
Jak stworzyć własne, małe rzeźby? Wystarczy trochę mąki, soli i wody (nasze cudowne panie wszystko przygotowały). No i wyobraźni, ale tego akurat nie musimy kupować, bo mamy w głowach jej całkiem sporo. Zasiedliśmy do stołów, podwinęliśmy rękawy i rozpoczął się proces tworzenia! Mieliśmy do dyspozycji różne narzędzia, takie jak foremki, wałki, nożyki i łyżki, które pomagały nam w formowaniu różnorodnych kształtów i wzorów. Spod naszych rąk wyszły kwiatki, gwiazdki, potrawy, potworki, zwierzaki…
Praca z masą solną dała nam nie tylko… masę radości, ale też pomogła w ćwiczeniu precyzji i cierpliwości.
Co zrobimy następnym razem? Niespodzianka!
Pozdrówki 🙂
Świetliczaki
Hej!
Tu Madzia i Nadia z klasy 3A w imieniu całej świetlicy! Kiedy nie jesteśmy na lekcjach, spędzamy czas
wolny w świetlicy, a tam dużo się bawimy i robimy ciekawe rzeczy. Niedawno przynieśliśmy do
świetlicy zdrowe produkty spożywcze, żeby zrobić kolorowe i zdrowe talerze, czyli przepyszne
kanapki. Bawiliśmy się jak prawdziwi kucharze! Uwielbiamy zdrowy tryb życia! Dlatego wycięliśmy
zdrowe produkty z gazetek reklamowych i zrobiliśmy plakaty uczące innych zdrowego odżywiania!
Zachęcamy wszystkich do uczestniczenia w zajęciach świetlicowych! Już niedługo kolejne świetlicowe
przygody!
Pozdrowienia od świetlicy!
Zabawy konstrukcyjne w świetlicy szkolnej
Niech żyje bal!
Heloł!
Tutaj świetliczaki! Za nami coroczny Świetlicowy Bal Przebierańców. Jak było? Wiadomo, że wspaniale! Na imprezie pojawili się przeróżni goście – wróżki, superbohaterowie, postacie z filmów i seriali, zwierzęta, sportowcy… Cała plejada gwiazd! A na balu, jak to na balu – tańce, zabawy, poczęstunek i mnóstwo pozytywnej energii. Uwielbiamy wydarzenia, w których biorą udział uczniowie różnych klas, bo to właśnie one umacniają w nas poczucie wspólnoty. Oby więcej takich!
Pozdrawiamy!
Świetliczaki
Film to fotorelacja ze Świetlicowego Balu Przebierańców. Muzyka: Audionautix – Whatdafunk.
Zwycięstwo w Miejskim Konkursie Plastycznym dla Świetlic Szkolnych
Hejo!
Jak wiecie, nasza świetlica słynie z wykonywania różnych prac plastycznych. Nie ma dnia bez przelewania naszej wyobraźni na kartki papieru, słoiki i inne przedmioty. Postanowiliśmy pochwalić się naszymi pracami, w związku z czym wzięliśmy udział w Miejskim Konkursie Plastycznym dla Świetlic Szkolnych, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 15 w Żorach. I co? Pierwsze miejsce należy do nas i SP15! Jesteśmy z nas dumni!
Pozdrawiamy!
Świetliczaki 🙂
„Sylwester”, czyli świetlicowe zabawy w teatr
Hejka!
Z tej strony świetliczaki! Jak wiecie, uczniowie i uczennice SP17 to dzieci wielu talentów. Tym razem spróbowaliśmy swoich sił w zorganizowaniu przedstawienia. Kilka pomysłowych głów zasiadło nad kartkami papieru i tak powstała sztuka „Sylwester”. Później stworzone zostały dekoracje i cała reszta scenografii.
Dnia 10 stycznia 2023 roku odbyła się premiera naszego przedstawienia. Za reżyserkę obraliśmy Panią Gabrielę Kozik. Sylwestrowa opowieść o nietypowej rodzinie została bardzo ciepło przyjęta. Były oklaski!
Wydarzenie to było także nauką dla tych z nas, którzy zasilili szeregi publiczności – widzowie przecież muszą umieć się zachować w „teatrze” i docenić pracę swoich koleżanek i kolegów.
Musimy przyznać, że stworzenie własnego spektaklu nie było łatwe. Ale warto próbować, prawda?
Do zobaczenia!
Pozdrawiamy J
Świetliczaki